Dnes má svátek
Alan a Sylva
zítra Hana
Aktuální téma: 63. Mezinárodní autosalon Frankfurt 17. - 27. září 2009 pátek 14.8.2009  21:57

Mosteckému sobotnímu vedru kraloval Mercedes DTM

Stupnice teploměru ukazovala během odpoledne výborné letní teploty, ale sobotní program na autodromu v Mostě to nijak nenabouralo.

Tříhodinovému klání závodních speciálů vládl Mercedes a i přes několik jízd za Safety Carem se stále bylo na co dívat.

Sobota přinesla v Mostě dopolední vítězství Filipa Sládečky ve sprintu do 2000ccm3, kde si s extovární Alfou Romeo 156 poradil se zbytkem pole s náskokem 35 sekund. Na body se těšil Mikuláško s Octávií, ale po kolizi v retardéru již v dalším kole pokračovat nemohl. Škoda též odstoupení Ostaševského, který byl po tréninku na čtvrtém místě. Druhé místo trochu překvapivě vybojoval Tomáš Horáček ze stáje Novera a třetí skončil Šimon Kubišta s Alfou Romeo 156. Pak následoval Novák s Bažatou a první polský jezdec obsadil v Mostě 6. místo. Byl jim Gajewski s Renaultem Clio, když za sebou nechal i Zdenko Pastvu s Alfou Romeo 156. Slovinec Smolnikar na další Alfě naopak pole uzavíral.

První závod formule do 1400ccm3 vyhrál Zbyněk Passer a s formulkou Van Diemen RF 02 jasně míří k titulu v divizi 3. Ani Chabr senior ho nepřekonal a po vítězství v kvalifikaci, skončil nakonec druhý. Třetí místo pak obsadil mladý Palmi a bramoborový věnec si z prvního závodu odvezl Loukota. Sedmý pak skončil nováček Midrla, další novic Bugner dojel jedenáctý. V neděli je na programu druhá jízda.

Tříhodinová bitva speciálů z divize 4 měla favority jasné. Speciály z DTM jsou natolik silné, že jen stěží hledají v českých vodách konkurenci. I přes několik jízd za Safety Carem upaloval jasně k vítězství Mercedes Benz DTM, kde vítězství vybojovala dvojice Peter Mücke a Jaroslav Janiš. Hodiny pak ukazovaly 11 minut do konce závodu, když se v depu začal na svou vítěznou jízdu připravovat Antonín Charouz a s náskokem sedmi okruhů pak pokynul pohárem ze stupňů vítězů.

Jeho největší konkurence v podobě Audi DTM skončila hned v úvodu závodu, po problémech s mazáním motoru. Velice pěkné souboje předváděli Poláci s italským původem. Trio Scarpaccio, Ghizzi a Cressoni dovezli své Ferrari 430 GT2 na druhé místě, když se na ně postupem času dotahovalo třetí Porsche 997 GT3 Cup S, se kterým se o třetí místo přetahovali Robert Pergl, Dan Želínský a Hynek Charous s Ferrari 430 GT2. Na pátém místě závod dokončilo rakouské Corvette C5-R v úpravě pro Le Mans Series. Zvuk jejich motoru nešel přeslechnout. Šesté až osmé místo obsadili Poláci na Ferrari 430 GT3, či Porsche 997 GT3. Deváté a desáté místo pak obsadily vozy ze stáje Šenkýř Motorsport. Šéf stáje tak mohl být s výkony svých BMW nadmíru spokojen.

Vítěznou posádku Šenkýř-Vencálek tedy na stupně vítězů v D4 do 3500ccm3 doprovodil ještě domácí Michal Dolák s Alexem Baranem a svým výkonem mohou být spokojení. Třetí v kategorii skončil Mičánek junior, kterému sekundoval Martin Jerman. Dvoulitry patřili jezdcům z TechFuture, tedy Hladíkovi s Dudou na Renaultu Clio RS, když porazili Horňáka s Valáškem i Hese, Barčáka a Hordossyho.

Závod nedokončilo jen sedm posádek, což je na toto počasí velmi slušná bilance.

Výsledky MMČR Divize 4 na 3 hodiny:

Absolutní pořadí:

1. Mücke/Janiš/Charouz – Mercedes DTM

2. Scarpaccio/Ghizzi/Cressoni – Ferrari 430 GT2

3. Cvörnjek/Peham – Porsche 997 GT3 Cup S

4. Pergl/Charous/Želínský – Ferrari 430 GT2

5. Talkanitsa/Talkanitsa jun. - Chevrolet Corvette C5-R

6. Stanco/Marcinkiewicz – Ferrari 430 GT3 Scuderia

7. Bilinski/Myszkowski – Porsche 997 GT3

8. Lukas/Kornacki – Porsche 997 GT3

9. Šenkýř/Vencálek – BMW M3 GTR

10. Dolák/Baran – BMW M3 GTR

Do 3500ccm3:

1. Šenkýř/Vencálek – BMW M3 GTR

2. Dolák/Baran – BMW M3 GTR

3. Mičánek/Jerman – Porsche 997

4. Kusín/Kotrba – BMW M3

5. Waszek/Vacík/Baran – Ferrari 360

Do 2000ccm3:

1. Hladík/Duda – Renault Clio RS

2. Valášek/Horňák – Renault Clio RS

3. Hes/Hordossy/Barčák – Renault Clio RS

4. Nykodým/Matějovský – Seat Leon SC Tdi

5. Nowacki/Nowacki/Nowacki – VW Golf

Závody pokračují i v neděli, kdy startuje ČP Škoda Octávia Cup, Ceed Cup, Pikanto Cup a zóna střední Evropy pak sprintem nad 2000ccm3 a divize tři absolvuje svou druhou závodní jízdu.

Vláďa Rožánek

10. srpna 2009, jas

 
ISSN 1213-709X, © 1999-2009 Rubín s.r.o.