CzechLFS.net
MENU HRÁČI ONLINE
SHOUTBOX
PARTNEŘI WEBU

CarDo Racing Octavia Cup '06 - report z 5. závodu

30. 01. 2007 | Externí autor


Bylo pondělí 22.1. a zatímco v Česku řádily tajfuny a tsunami, v Japonsku se na účastníky CarDo Racing Octavia Cupu z oblohy opět usmívalo slunce. Na velké finále na Kyoto Ringu v jeho variantě GP Long se sešlo přes 50 jezdců. Hotlapy už týden před závodem naznačovaly, že padne WR, což se nakonec podařilo a jeho držitelem se stal Zborovjan (eraser) s časem 2:45,4. Na první divizi tentokrát stačil čas o více než 2 sekundy pomalejší, což bylo dáno délkou a obtížností tratě. Ta měří 7,4 kilometru a dá se označit za jednu z těch rychlejších. Rychlost zde pod 100 km/h klesá jenom dvakrát a míst na předjíždění je zde více než dost. Za zmínku rozhodně také stojí účast hlavního sponzora ligy jako diváka v D1. O té teď budou následující řádky.

Kvalifikace
Nejlépe si během patnácti kvalifikačních minut vedl Šilhánek. Ten už v polovině časového limitu zajel čas, který zůstal pro ostatní až do konce téměř nepřekonatelný. Zborovjan totiž na poslední chvíli zajel na setinu stejný čas a s týmovým kolegou se tak podělil o provizorní první místo. Třetí byl o 7 setin Piskay, dále Stiborek, Luteran, Kotlaba, Sýkora, Miština, Stivín a Cagaš. Tito jezdci tvořili nejlepší desítku pro superpole. Další pořadí: R.Loucký, Leco, P.Loucký, Netolický, Krob, Salát, Hönyi, Krpata a na posledních dvou místech překvapivě Janásek a Exner.

Superpole
S časy v superpole si nepěkně pohrál vítr, takže časy, které bylo k vidění v kvalifikačním bloku, teď byly minimálně o vteřinu pomalejší. Pořadí na startu bylo následující: Piskay, Zborovjan, Šilhánek, Luteran, Kotlaba, Sýkora, Stiborek, Stivín, Cagaš a až desátý Miština, který své ostré kolo pokazil výletem mimo trať.

První závod
Po startu si udržel vedení Piskay před Šilhánkem, na třetí místo se protlačil Kotlaba před Sýkoru a Stiborka, původně třetí Zborovjan klesl až na šesté místo. Za ním byli Stivín, Miština a Leco. Leco na konci prvního kola bojoval s mištinou o deváté místo, leč neúspěšně a v poslední zatáčce se na něj dotáhl Cagaš. Leco, který zřejmě nezaznamenal jeho přítomnost, si najel do další levotočivé zatáčky a narazil při tom zadní částí vozu do Cagaše a tím ho roztočil do hodin. To způsobilo drobné problémy několika jezdcům za ním, naštěstí bez větší újmy. S podobnými problémy se potýkal Luteran, který se snažil vyhnout této kolizi zprava po trávě, z té se ale vrátil až jako poslední z velkou ztrátou. V ten samý moment na opačné straně pole se začal rodit únik dvojice Piskay - Šilhánek. Po celý zbytek závodu dokázali ujíždět zbytku pole. Šilhánek ale na Piskaye nestačil, rozestup mezi nimi byl poměrně stabilní a nedošlo téměř k žídnému pokusu o předjetí. Pět kol se této dvojice držel Kotlaba, pak ale i on přestal stačit ostrému tempu prvních dvou. Na konci pátého kola pak ve vracečce vyletěl do písku (díky defektu na pedálovém systému - pozn. Cha) a zařadil se těsně před Sýkoru se Zborovjanem. Tito dva si to rozdávali už několik kol. Zborovjan to zkoušel, kde se dalo, ale defenzivně jedoucí Sýkora odolával. Podlehl až poté, kdy musel zpomalit před vracejícím se Kotlabou. Toho využil právě Zborovjan a po souboji plech na plech na cílové rovince to byl on, kdo měl na výjezdu z první zatáčky lepší výjezd. Sýkoru vzápětí tvrdým manévrem předjel jeho týmový kolega Stiborek. Po pár zatáčkách ale napodobil Kotlabu a stal se z něj nedobrovolný dárce pozic pro Sýkoru a Stivína. O pět sekund za ním si stejný kousek vystřihl Miština, ale darovat pozice se mu nechtělo, tak pro jistotu pokračoval na té své deváté, i když náznak útoku ze strany Kroba tam byl. V sedmém kole si výlet do trávy zopakoval Kotlaba, po návratu už pak měl nalepeného na kufru Zborovjana. Zborovjan zaútočil na cílové rovince a bezpečně se dostal na třetí místo, o dvě zatáčky později ale přišel manévr, nad kterým někteří jen nevěřícně kroutili hlavami. Kotlaba se draftem dostal předkem svého vozu na úroveň zadního kola Zborovjana. Zborovjan ale nepochopitelně do Kotlaby najel a vytlačil ho mimo trať. Chyba je očividně na Zborovjanově straně, zároveň ale vyvstává otázka, zda nebyl Kotlabův pokus unáhlený, protože pokud by nedošlo ke kontaktu, tak v další zatáčce by byl v nevýhodnější vnější stopě (kde bych byl stejně, jelikož by si eraser vnitřní stopu hlídal - pozn. Cha). To je ale jen "kdyby". Ve výsledku Kotlaba ztratil jednu pozici, když ho předjel Sýkora.
Konečné pořadí v cíli: Piskay, Šilhánek, Zborovjan, Sýkora, Kotlaba, Stivín, Stiborek, Miština, Krob, R.Loucký, Hönyi, Exner, P.Loucký, Cagaš, Krpata, Netolický, Janásek a Salát.

Druhý závod
Opačné pořadí první šestice na startu znamenalo pole position pro Stivína před Kotlabou. Start byl bezproblémový, ke kolizi došlo jenom na konci pole mezi Exnerem a Cagašem, kde Exner byl obětí surového nájezdu. Hodiny, poškození, časová ztráta, to tímto získal, ale nadšený z tohoto zisku rozhodně nebyl. Cagaš pak byl aktérem v kolizi, která zahrnule jeho, Janáska a hlavního aktéra Šilhánka. Ten nezareagoval včas na Cagašovy brzdné světla a postrčil ho do smyku. V něm cagaš narazil do Janáska, který byl vedle něj a otočil ho do protisměru. Janásek se propadl na 18. místo, Cagaš pokračoval beze ztráty dál, Šilhánek ale z nám utajeného důvodu po pár metrech zastavil v trávě a odstoupil. Na čele mezitím jezdili Stivín, Zborovjan, Kotlaba, Sýkora a Stiborek. Sýkora v šikaně za oválem předvedl divácky atraktivní kousek, když při přejezdu retardérů byla záď jeho vozu vystřelena vysoko do vzduchu. Jeho tlumiče pak poznaly tvrdost precizně dělaného japonského asfaltu. V následném vracáku se před něj dostali Stiborek s Krobem. Krob na cílové rovince draftem předjel Stiborka. Za Krobem se vyvezl Sýkora, ale na konci rovinky si při brždění škrtnul koly o trávu, což mělo za následek smyk a tvrdý náraz do bariéry, která je v první zatáčce až nebezpečně blízko trati, odhadem pouhých 5-10 metrů. Sýkora pak po chvíli odstoupil. Stiborek mezitím znovu předjel Kroba a začal si vyskakovat i na R.Louckého. Od Kroba pak měl za chvíli klid, protože ten vyjel za jednou velmi rychlou zatáčkou do písku a propadl se. Souboj této dvojice trval až do doby, kdy se na ně dotáhl P.Loucký s Cagašem. R.Loucký musel odrážet útoky této dvojice a Stiborek tak mohl nerušeně ujet. Na prvním místě jezdil Stivín, v šestém kole ale udělal chybku, která ho stála vedení a na záda mu začal dýchat Kotlaba. Celé kolo pak bojovali v téměř každé zatáčce o každý centimetr trati. V sedmém kole pak oba projížděli levotočivou zatáčku vedoucí na ovál. Kotlaba, nalepený na Stivínově zadním nárazníku najel na ovál moc rychle, neviděl přes Stivínovo vůz a na výjezdu se rozbil o betonovou zeď. Následoval pitstop a poslední místo. Tím padly jeho naděje na celkové umístění na bedně. O šesté místo v závodě se pak bojovalo až do posledních metrů. Miština sice R.Louckého v šikaně předjel, ale ve vracečce mu to Loucký vrátil.
Pořadí v cíli: Zborovjan, Stivín, Stiborek, P. a R. Loučtí, Miština, Piskay, Cagaš, Hönyi, Krob, Netolický, Janásek, Krpata, Exner a Kotlaba.

Pohár s Octávkami je tak za námi, byl vyrovnaný, organizačně skvěle zvládnutý, divácky atraktivní a rozhodně nejúspěšnější v historii české ligy. Přihlásilo se 90 jezdců, z nich se alespoň jednoho závodního večera zúčastnilo 79. Vítězem se stal Miština se ziskem 704 bodů, druhý je se 35 bodovým odstupem Zborovjan a bronzový skončil jen o další 3 body zpět Piskay. Nejlépe se mezi týmy vedlo týmu Second Master Czech Team před jezdci týmu Czech e-Racing Team Young, třetí jsou jezdci eNeRGy Racing Teamu jen o 7 bodů před Sunday Drivers Incorporated SK.

Na dojmy z právě skončené ligy jsem se zeptal první trojice:

Vít Miština, alias windmouse, jezdec týmu Master Czech Team, Vítěz CarDo Racing Octavia Cupu
Gratulace k vítězství, Víte, jaké jsou tvoje dojmy z ligy?
Děkuji, především musím poznamenat, že formát závodů se nám podařilo vybrat velice dobře. Ne nadarmo patří Octavia cup už přes deset let k tomu nejlepšímu, co je na českých okruzích vidět. Závody byly vždy vyrovnané a atraktivní souboje na denním pořádku. Já osobně jsem taky zažil několik opravdu pěkných závodních momentů. Ale bohužel už v druhé sezoně byl můj přímý soupeř nucen odstoupit ze závodu, což v obou případech vedlo k poněkud hořkému vítězství. Loni v úplně posledním závodě odpadl Leoš Exner, letos Radek Loucký v předposledním. V zájmu "šance pro každého" bych byl pro škrtání nejhoršího výsledku, i když to může v konečném důsledku vést k znevýhodnění jezdce, který má dlouhodobě vyrovnané výsledky vzhledem k divochovi, který je jednou nahoře, jednou dole.
Který závod byl pro tebe byl nejlepší a který naopak nejhorší, popř. nejobtížnější?
Nejlepší bylo město, ty uličky přeci jen soubojům svědčí. V takovém prostředí to není tak, že rychlejší prosviští kolem a čau. Naopak se bojuje o každý centimetr a důležitější je umět dobře závodit, než umět zajet rychlé kolo. (i když to zase ovlivňuje pozici na startu, ale teď mluvím o závodě) Nejhorší byl Westhill, polovinu druhého závodu se mi škrtící klapka motoru zasekávala asi na 95 procentech. Turbo se neroztáčelo. A asi čtyři vteřiny předemnou jsem měl Radka, kterého jsem opravdu chtěl předjet. Takže jsem zadupával pedál až kov na kov, skoro jsem v jeden moment dostal křeč, ale ani to nakonec nepomohlo. (mám černé MOMO)
S čím bys nejradši jel příští ligu?
Australani kdysi jeli nádherně pojmenovanou ligu The Flying Fox. A pravě s touhle "létající liškou" bych si rád zazávodil na domácí scéně.
Za první místo jsi získal možnost řídit skutečnou pohárovou Octavii, těšíš se? :)
A víš, že docela jo? :-D
Připravuješ se nějak na svoji životní jízdu? :)
Učím se brzdit pravačkou, a hlavně, pane bože chraň mě, používat spojku!
Tak hodně štěstí užij si to! ;)
Díky.

Jan Zborovjan, alias eraser_svk, jezdec týmu Sunday Drivers Incorporated, druhé místo v CarDo Racing Octavia Cupu
Jak hodnotíš uplynulou ligu?
Organizačne veľmi vydarená, všetky závody prebehli na úrovni, to isté sa dá povedať aj o závodníkoch... Užil som si fakt pekné závody a napínavé súboje... Z mojej strany som nespokojný so svojim výkonom v 1. závode na Astone, kde som skôr pálil gumy ako závodil.... S ostatnými závodmi som z mojej strany /až na malé chybičky/ spokojný...
Jsi spokojený se svým celkovým umístěním?
Jj, som... Hneď po spomínanom 1. závode som ani nesníval, že skončím 2. V podstate som mal aj štastie, keby R. Louckého nekicklo a R. Kotlaba by nemal toľko smoly v poslednom závode, neviem, pochybujem, že by som skončil tam kde som skončil...
Jaký je tvůj tip na další ligové auto?
Veľmi rád by som sa zviezol v LX6 /resp. celú LRF class/ , prípadne aj také XRT by bolo fajn ;-)

Patrik Piskay, alias Harad, jezdec týmu Czech e-Racing Team, třetí místo v CarDo Racing Octavia Cupu
Co říkáš na ligovou jízdu s octávkami? Jak se ti líbila?
Zo začiatku som sa velmi trápil s ovládaním, po AS North rev som si celkom zvykol a každým ďalším závodným večerom to bolo stále lepšie a lepšie.
Když jsme se spolu naposled bavili, tipoval jsi svoje konečné umístění kolem desátého místa. Co říkáš na svoje třetí místo, jsi překvapený?
Po prvom závodnom večery by som vôbec nepovedal, že sa umiestním tak vysoko, ale potom prišli úspechy v ďalšich dvoch večeroch...Na FernBayi a v druhom závode na Kyote zase prišla kríza, urobil som plno chýb, takže na 3. mieste som len "vďaka" Jimikovmu problemu s pripojenim a Chaosovej chybe v poslednom závode...
I tebe se zeptám, s čím bys chtěl jet další ligu?
Najradšej by som šiel s XFG/XRG, tam by si každý mohol vybrat medzi FWD a RWD. Ale ani LRF by nebolo zlé...

Robert Kotlaba, alias Chaos, Hlavní organizátor
Nakonec jako bonus sice jezdec neumístěný na bedně, ale ten, bez kterého by nic z předem napsaného nebylo.
Co říkáš na průběh ligy, jak se ti zamlouvala z pohledu hlavního organizátora i z pohledu jezdce?
No z pohledu obou to bylo náročný díky nedostatku času... Protesty se někdy řešily i více jak týden a trénink na závody? Co to je? Jinak admini odvedli svou praci výborně a na jezdce div1 si nemůžu stěžovat. Poslouchali jako vždy ;-) Jako jezdce mě nakonec mrzí poslední dvojzávod na Kyotu, kde se sešlo hned několik něpříjemností a ve výsledku jsem se propad z 2. na konečnou 4. pozici...
Jsi spokojený se svým umístěním?
NE! ;-) Jako obhájce titulu z loňské sezóny by mě těšilo alespoň to 2. místo, abych mohl se ctí předat titul Vítkovi. Ale i tak mě vzhledem k prakticky nulovému tréniku toto místo těší...
Teď trochu nahlédneme do křišťálové koule. Máš nějakého favorita pro další ligovou sezonu a na kdy tipuješ její start?
No favoritů je hned několik. V lize se letos objevilo několik nových jezdců, kteří se zapojili do bojů v div1, takže to může být kdokoli z nich a nebo také někdo ze "starých psů" ;) A start další ligy? No ten si vůbec netroufám odhadnout, jelikož nás se založením NNO čeká v tomto směru několik změn, které změní celý systém oficiální ligy o titul. A další, neméně podstatnou věcí je má příprava na složení státnic v červnu. Takže jaká a kdy liga bude? Toto zůstává v křišťálové kouli zatím zahaleno mlhou...
Za všechny jezdce ti děkuju za skvělou organizaci a přeju hodně štěstí nejenom v LFS! ;)
Díky Ti! A já děkuju všem, kteří umožnili, že tato liga mohla proběhnout!

Díky všem za rozhovor!

Sponzoři:Mediální partner:


KALENDÁŘ ZÁVODŮ

HLAVNÍ SPONZOR LIGY


CarDo Racing Octavia Cup '06

REKORDY
KDO VYHRÁL

(c) Copyright 2004 - 2007 CzechLFS.net, Všechna práva vyhrazena | All rights reserved
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.