CzechLFS.net
MENU HRÁČI ONLINE
SHOUTBOX
PARTNEŘI WEBU

CarDo Racing Octavia Cup '06 - report ze 4. závodu

20. 01. 2007 | Externí autor


Psalo se 8. ledna 2007. Závodníci přihlášení do CROC se po vánoční a pravděpodobně bujaré novoroční přestávce přesunuli přes půl zeměkoule vystřízlivět na prosluněnou Jamajku. Přesun to nebyl nijak drastický co se týká teploty, protože na Jamajce panovaly teploty jen o něco vyšší než v Česku a na Slovensku. Cestou na Jamajku se v týmech událo několik zajímavých událostí. Hlavní událostí byl odchod jezdců z KxR (konkrétně Sonyka a Xedoxe) směrem do EGT a pravděpodobně kvůli přetlaku jezdců v EGT byl odtud odejit Sarag, který se uhnízdil u NRG. NRG, po odchodu revEna k ZT, zdá se zběsile nabírá nové posily, aby zaplnil díru po tomto zkušeném jezdci. Menším zklamáním byla neúčast Stivína v D1, protože nestihl včas zaslat svůj hotlap. Jel tak až v D2, ale ani přesto mu zřejmě titul nejlepšího nováčka neunikne. Poslední zajímavostí byl návrat reyca (Kincel) z týmu .VCz po dlouhé pauze způsobené technickými problémy a návrat to byl opravdu skvělý, hned do D1.
Teď už si ale pojďme představit trať, na které se bojovalo o body. Konkrétně se jednalo o obrácenou variantu tratě Gold. Tato trať, která je už v normálním směru velmi obtížná, ve své obrácené variantě jezdcům připravuje dvojnásobek nástrah, se kterými se musí vypořádat. Nejobtížnějšími pasážemi jsou zejména první šikana a pak pasáž se sérií rychlých zatáček před druhým splitem, která vrcholí šikanou orámovanou pneumatikami z aut neúspěšných jezdců, kteří v ní v minulosti pohřbili své naděje na body. Čas na jedno kolo se v hotlapech pohyboval průměrně kolem 1:36. Světový rekord během čtrnáctidenního snažení před závodem zajel Harad (Piskay) časem 1:34,41, na opačném konci se umístil tetelik (Baloun) časem 1:47,18, za kterým je už pouze LFS hotlap nutter, známý pod nickem robnewman, kterému nejde o čas, ale o počet hotlapů. :) Tolik menší odbočka. Na divizi 1 stačil čas 1:35,89, který zajeli jezdci zipper (Šerý) a PabusH (L.Exner). Jelikož ale Šerý hodinu před závodem odřekl účast, tak se na jeho místo posunul právě Exner. Teď se pod drobnohledem podíváme, jak se dařilo nejenom jemu, ale i ostatním v první divizi.

Kvalifikace - statistiky
Ze začátku to vypadalo, že se s časy pod 1:35 bude hodně šetřit, ale 5 minut před koncem se s nimi doslova roztrhnul pytel. Nejrychleji, jako už téměř tradičně, zajel Miština o chlup před Radkem Louckým. Provizorní třetí místo si vyjel Zborovjan. Další pořadí v první desítce: Janásek, Piskay, Šilhánek, Kotlaba, Stiborek, Exner, Jeništa. Šanci zlepšit svoji pozici v superpole už neměli následující: Netolický, Kincel, Krob, Krpata, Luteran, Leco, Vovesný, Salát, Šimek.

Superpole - statistiky
Nejlépe svoji schopnost zajet jedno ostré kolo prodal Miština, za ním se umístili Kotlaba, Piskay, Zborovjan, Šilhánek, Stiborek, Jeništa, Exner, Janásek a R.Loucký, který ani nedokončil své ostré kolo, když v poslední šikaně předvedl ukázkovou boudu.

První závod - statistiky
Po zhasnutí červených světel se jezdci vydali vstříc úmorným devatenácti kolům. První kolo se obešlo nejen bez kolize, ale skoro i bez předjížděcího manévru. Ve druhém kole odpadl z osmé pozice po vlastní chybě a následném lehkém postrčení od R.Louckého Exner. Protože musel čekat, než ostatní projedou, tak měl pro následujících 17 kol o zábavu postaráno. Na čele se mezitím utrhla pětičlenná skupina ve složení Miština, Kotlaba, Piskay, Zborovjan, Šilhánek, Stiborek. Toto složení ale dlouho nevydrželo. Nejdříve ztratil kontakt Stiborek, potom v pátém kole Piskay vyletěl z tratě a vracel se až na 11. pozici. Po šesti kolech se navíc utrhnul k sólu Miština. Ze zbývající trojice v půlce závodu ztratil kontakt Šilhánek, který kvůli pneumatikám musel zvolit šetrnější jízdu. Se stejným problémem se potýkal i před ním jedoucí týmový kolega Zborovjan, který ale Kotlabovi stačil. Bylo však zřejmé, že oba jezdci SDI zvolili špatné nastavení. Za nimi po dvanácti kolech zela propast více než 10 sekund, na jejímž druhém konci byl Stiborek. Ten v poslední zatáčce dvanáctého kola vyjel do trávy a při návratu do něj narazil jeho kolega Netolický, přes nějž se přehnal Loucký, kterého za sebou držel zuby nehty několik dlouhých kol. Loucký vzápětí zkusil útok na Stiborka, bylo to ale na nevhodném místě, takže si musel na další pokusy počkat. Pokusů měl dost, ale nakonec rozhodla Stiborkova chyba v 18. kole. Za prvním splitem vyjel do písku a Loucký tak měl cestu volnou. Mezitím vepředu odjel Kotlaba dvojici SDI.Zborovjan, který se snažil držet zuby nehty za Kotlabou nakonec doplatil na přehřáté pneu. Ty se naopak povedlo uchladit Šilhánkovi, takže se na Zborovjana dotáhl, ale v rámci týmové režie se už o nic dalšího nesnažil. V posledním kole se pak odehrála zajímavá situace mezi již zmiňovanými R.Louckým a Stiborkem. Loucký, na stejném místě, jako před několika koly Stiborek, vyjel do písku. Stiborek se ho v další zatáčce pokusil podjet, ale narazil něj. Zatímco Loucký vyrovnával smyk a Stiborek se pomalu rozjížděl do kopce, zkusil si pozici vylepšit Netolický. Neměl ale dostatečnou rychlost a v následné rychlé pasáži si ho podali Krob s Piskayem. Krob pak v poslední zatáčce závodu zkoušel (ne)šikovným manévrem předjet Stiborka. To se mu nepodařilo, navíc na výjezdu byl pomalejší než Piskay, který si ho na cílové pásce vychutnal. Celá tato pětice dojela natěsnaná v 1,1 s. Za nimi byla o pouhou půlsekundu zpět trojice Leco, Luteran a Krpata.
Vítězem se stal Miština se suverénním náskokem 10,7 sekundy před Kotlabou. Pět sekund za ním dojela dvojice SDI Zborovjan a Šilhánek. Pátý byl Jeništa, od šestého do třináctého místa se seřadila zmiňovaná skupina v pořadí R.Loucký, Stiborek, Piskay, Krob, Netolický, Leco, Luteran a Krpata, výsledkovou listinu prvního závodu uzavírali Janásek, Exner, Kincel, Salát a Šimek. Salát dojížděl s téměř nepojízdným šrotem se ztrátou dvou minut a padesáti sekund. V posledním kole totiž poslal svoji oktávku do svodidel a to mělo za následek fatální poškození. Nedojel Vovesný, který v předposledním kole po kolizi uvíznul na travnatém svahu, odkud se mu nepodařilo včas dostat.

Druhý závod - statistiky
Poleposition pro druhý závod si šestým místem v předchozím závodě získal R.Loucký. Za něj se zařadil Jeništa a oba ujeli jeden okruh,během kterého Loucký udržel vedení, ale Jeništa se propadl až na 16. místo. Na začátku druhého je ale překvapila závada, která je oba vyřadila ve stejném místě. Podezření na sabotáž hned padlo na jejich konkurenty z CeRT a MCz, které se ale nepodařilo nikomu potvrdit, ani vyvrátit. Jen pro upřesnění: jednalo se o probodnuté nádrže, ve kterých zely tři díry, připomínající svými roztečemi čertovské nářadí. Pro týmový i jezdecký šampionát to byla velká ztráta. VCz už nemají šanci získat titul v týmech a Louckého ztráta už také téměř vylučuje jakýkoli útok na titul. K tomuto tématu se vrátím na konci reportu, teď zpět k závodu. O několik zatáček dále potkal stejný osud, jako jezdce VCz, Lukáše Leca. Zde se již o sabotáži mluvit nedá, hustý dým mluvil za vše. Telemetrie ukázala jasně na poškozený motor z předchozího závodu, který ve druhém závodě dosloužil. Větší štěstí měl J.Šimek. Tomu se kuskající motor podařilo přivést k rozumu.
Vedení se tak ujala dvojice SDI v pořadí Zborovjan, Šilhánek. Za nimi dvojice Kotlaba, Miština a za nimi už se začínala tvořit mezera. V pátém kole si ale Kotlaba vybral slabší chvilku. V zatáčce za prvním splitem, která byla pro většinu jezdců krizová a jejich výsledky mnohdy rozhodující, vyjel do trávy a po návratu se musel bránit útoku Kroba. Ten se ale na víc než jeden útok nezmohl a začal se Kotlabovi pomalu zmenšovat v zpětných zrcátkách. V sedmém a osmém kole se povedly parádní manévry Mištinovi. Njedřív se v poslední šikaně se dotáhl na Šilhánka a na výjezdu byl vedle něj do zdánlivě nevýhodnější vnější stopy. Jenže zatímco Šilhánek musel poslední ostrou levou zatáčku projíždět pomalu, tak Miština si najel tak, že na výjezdu mohl zaútočit, což se mu ale zatím nepovedlo. Opět rozhodla zatáčka za prvním splitem, na jejímž výjezdu zaujal Šilhánek defenzivní stopu. Minul ale brzdný bod a uvolnil tak v další zatáčce při nájezdu na železniční most Mištinovi cestu za druhým místem.
Zajímavé věci se děly mezi 5. až 14. místem. Netolický, ač pomalejší, dokázal využít charakteru tratě, připomínající Monako s únikovými zónami a držel za sebou celé pole. Takto se mu dařilo držet ostatní v šachu od šestého kola až do cíle. Jezdci vytvořili pěkný vláček, tu a tam si někdo prohodil pozici, a jak se pak po závodě vyjádřili někteří: Pro ně zatím nejlepší závod sezóny, jízda s jedním okem v zrcátku a druhým na kufru vpředu jednoucího auta dodala spoustu adrenalinu do krevního oběhu! Jednou se do role strojvedoucího tohoto vláčku sice dostal Krpata, ale svezl se na pátém místě jen necelý kilometr. Pak vyjel do trávy a propadl se na sedmé místo.
V cíli se tedy z vítězství radoval Zborovjan, stříbro bral Miština a bronz Šilhánek. Další pořadí: Kotlaba, Netolický, Krob, Krpata, Exner, Piskay, Janásek, Stiborek, Luteran, Kincel, Salát, Šimek, Vovesný.
Teď dokončím myšlenku ohledně průběžného pořadí. První je Miština, který má díky Louckého výpadku luxusní 44 bodový náskok před druhým Kotlabou, za kterým následuje v těsných rozestupech slovenská dvojice Piskay, Zborovjan. Tito se zřejmě poperou u druhé a třetí místo na bedně, protože první Miština už by o vítězství přišel jen v případě totálního selhání. Před tímto závodem druhý Loucký se propadl na sedmé místo pouze s teoretickou nadějí na druhé nebo třetí místo, protože dvacetibodová ztráta mu moc velké šance nedává. Vše se rozhodne 22.1. v Kyotu na místním okruhu ve variantě GP long. Uvidíme se tam! ;)
P.S. Jeden kaskadérský screen, který se do reportu nevešel...

KALENDÁŘ ZÁVODŮ

HLAVNÍ SPONZOR LIGY


CarDo Racing Octavia Cup '06

REKORDY
KDO VYHRÁL

(c) Copyright 2004 - 2007 CzechLFS.net, Všechna práva vyhrazena | All rights reserved
Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.