V tabulce vede Dolák

Brno 30.dubna 2006

Michal DolákTaké nedělní závod BMW Challenge, který se jel v rámci Jarní ceny Brna na Masarykově okruhu pronásledovala nepřízeň počasí. Vytrvalý déšť a pouhé tři stupně na teploměru, to není pro automobilové závody vůbec nic příjemného. Technikům se však podařilo odstranit sobotní potíže se zamlžováním oken bezezbytku a tak se na startovním roštu objevilo 12 vozů. Proti sobotě chyběl jen Rakušan Heinz Janits, který musel odcestovat za již dříve kontrahovanými jezdeckými povinnostmi. Druhý trénink, který se konal až v sobotu ráno a byl už za deště, silně zamíchal jezdeckým polem. Až do druhé řady se dostal Kačírek a naopak Matzke, který tvrdě bojoval s virózou, začínal až ze 6.pozice. Pohoršil si také Švýcar Koelliker, který tentokrát vyrážel až z poslední řady a dost brzy musel zapomenout na zopakování sobotní oslavy na stupních vítězů.

Martin MatzkeV průběhu třinácti ostrých kol se od celého pole oddělil Michal Dolák (Cardo Racing) a napodobil sobotní suverénní vítězství Jaroslava Honzíka jun. (Commerz Racing). O další ze stupňů vítězů se však rozhořel nevídaný souboj. V průběhu závodu se do něj zapojil i Matzke,kKterý se probil na druhé místo. O zelený věnec velice stál také zkušený Petr Kačírek a pokusil se v cílové zatáčce předjet Honzíka. Na mokré trati však dostal smyk a místo pod šachovnicovou vlajku zacouval do svodidel.


J. Honzík pronasledovaný Kačírkem a HudečkemPrvní závodní víkend v historii BMW 1 Challenge tedy přinesl úplně všechno, co jsme si mohli přát i čeho jsme se mohli obávat. Slušné jezdecké pole, kvalitní souboje na trati, které umožnila i spolehlivost a očekávaná vyrovnanost vozů a nakonec i první havárie, která se však také obešla bez vážnějších následků. A to prachmizerné počasí, které všem přítomným trvale kazilo náladu, lze také konec konců brát jako „zostřený“ test technické i psychické připravenosti organizátorů na další podniky tohoto velkoryse koncipovaného seriálu. Ten nejbližší přijde na řadu už o příštím víkendu a pojede se na mosteckém Autodromu.
Neoficiální průběžné pořadí: 1.M.Dolák 180 b., 2.J.Honzík jr. 175 b., 3.M.Kusý 135 b., 4.M.J.Koelliker (CH) 130 b., 5.M.Matzke 125 b.

Honzíkův hattrick

Brno 29.dubna 2006

Nevím jestli vůbec existuje otřepanější fráze než ta, která říká, že někomu prší štěstí… Ale co jiného napsat o vůbec prvním závodu v historii BMW 1 Challenge, když sobota na brněnském Automotodromu doslova a do písmene „uplavala.“ Už ranní měřený trénink přinesl řadu potíží, protože nová auta zatím nebylo možné za tak silného deště otestovat. Ovšem technici rychle vyřešili mlžení oken i to, že do vozů poněkud teklo a tak se startovní pořadí od toho z pátečního suchého tréninku zase až tak příliš nezměnilo. Startovní listinu obohatili dva velmi zkušení okruhoví závodníci Petr Kačírek a Marcel Kusín, takže první závod nakonec absolvovalo slušných třináct účastníků. (Třináct…. Šťastných, nebo smolných?)

II.měřený trénink

1. J.Honzík (Commerz Racing) 2:42,542 min. (119,667 km/hod.)
2. H.Janits (Rak.) +1,061 min.
3. P.Kačírek +1,146 min.
4. M.Dolák (Cardo Racing) +1,202 min.
5. P.Rokyta (MTX Praha) +3,695 min.


Do poledního závodu na 12 kol však jezdci startovali podle výsledků prvního měřeného tréninku, takže první řada na roštu patřila juniorům Honzíkovi a Matzkemu. Martin Matzke se nenechal zlomit zdravotními problémy a od startu vyrazil jako první. Jenže mu to vydrželo jen část úvodního kola a pak skončil v kačírku, odkud své auto doloval více než minutu. Na první pozici se dostal víceméně zadarmo Honzík a nasadil přesně takové tempo jaké potřeboval. Svůj profesorský (ač je studentem strojní průmyslovky)výkon korunoval třetím vítězstvím v řadě. Lepší vstup do sezóny si ani nemohl přát. K rovné stovce bodů přidal i finanční prémie za vítězství v závodu i obou měřených prémiích. Další speciální cenu získal Matzke, který zajel nejrychlejší kolo. Časem 2:41, 950 min. také jako jediný na mokrých pneumatikách překonal hranici 2:42 min. V celkové klasifikaci to však stačilo jen na 9.místo.

Na druhém místě se objevil J.Hudeček, ale brzy jej předjel M.Dolák, který pak svým pronásledovatelům celkem jasně ujel a stříbrný stupeň vítězů už mu nikdo nemohl vzít. Hudeček skoro půl závodu udržel za svým vozem pronásledovatele M.Kusého, ale nakonec musel bývalého výborného „formuláře“ na třetí místo pustit. Kusý se však stupňů vítězů také nedočkal. Pět kol před závěrem jej dojel P.Kačírek, který startoval až z předposlední řady a opět jednou prokázal své uznávané kvality všestranného závodníka. Už to vypadalo, že třetí pozici mu nikdo nemůže vzít. Jenže závod na mokré dráze je vždycky tak trochu loterií a tak se ani Kačírek nevyvaroval chybičky, která umožnila vyzkoušet si brněnskou „bednu“ hostovi ze Švýcarska Marcusi-Josefu Kellerovi.

Zajímavostí byl i start Rakušana H.Janitse. Těsně před závodem BMW 1 Challenge dojel jako druhý v poháru historiků, kde závodí s mohutným vozem AC Cobra. S „bavorákem“ však dostal smyk a skončil jen pár centimetrů od svodidel.

Premiéra BMW 1 Challenge se však (až na to zatracené počasí) povedla. Promrzlí diváci mohli za suverénními juniory Honzíkem a Dolákem sledovat několik zajímavých soubojů i drobných incidentů. Žádné z nových aut však nebylo poškozeno, takže na nedělní ráno technický servis celkem bez potíží připravil reprízu úvodního závodu.

Jarní cena Brna – 1.závod

1. J.Honzík (Commerz Racing) 32:52,365 min. (118,340 km/hod.)
2. M.Dolák (Cardo Racing) +4,252 min.
3. M.J.Koelliker (Švýc.) +33,727 min.
4. P.Kačírek +34,749 min
5. M.Kusý (Bervid Prodrive) +42,954 min.

První vítěz:Honzík

Brno 28.dubna 2006

BMW 1 Challenge má za sebou první ostrou zkoušku. Dnes odpoledne se konal úvodní měřený trénink a hned naznačil, že kartami hodlají míchat zejména mladíci Jaroslav Honzík a Martin Matzke. Honzík se jako jediný dostal pod hranici 2:25 min.:

„Na nových pneumatikách auto fungovalo velice pěkně, dá se ještě určitě zrychlit a kolem dvou minut a pětadvaceti vteřin se asi pojede i samotném závodu. Hodně bude záležet na schopnosti pošetřit pneumatiky, aby vydržely celých 12kol. Těším se….“


Jaroslav Honzík z týmu Commerz Racing vyhrál hned dvakrát. Jednak první měřený trénink v absolutní klasifikaci a jednak hodnocení juniorů. Svůj typický nadhled, který častokrát ničil nervózní soupeře v závodech superbiků, předvedl Jindřich Hudeček. Během tří kol dosáhl času 2:26,669 min. a zamířil do boxů. Byl s výsledkem spokojen a věděl co činí. Prozatím mu to stačí na třetí místo na startovním roštu…. Sobota bude v případě BMW 1 Challenge ve znamení ranního měřeného tréninku, na který pak navazuje závěrečný brífink. Tam se jezdci dozvědí poslední podrobnosti, např. o startovní proceduře. Ve 12.20 se jde do boje o historicky první vítězství v tomto cupu.

Výsledky 1. měřeného tréninku

1. J.Honzík (Commerz Racing) 2:24,905 min. (134, 232 km/hod.)
2. M.Matzke (M.M.Racing) +0,492 sec.
3. J.Hudeček +1:764 sec
4. M.Kusý (Bervid Prodrive) +1,846 sec.
5. H.Janits (Rak.) +2,166 sec.

 

Startovní listina se plní

Praha 27.dubna 2006

Už zítra se při volných trénincích začne psát historie značkového poháru BMW 1 Challenge. Na brněnském autodromu je už připraveno zázemí pro první dva závody seriálu, které budou součástí bohatého programu Jarní ceny Brna.
Jak už to při hektickém finiši před takovou premiérou bývá - i startovní listina se dolaďuje až do posledních okamžiků. Její definitivní podoba bude známá vlastně až po formálních přejímkách, takže zatím jen několik zajímavých jmen zůčastněných jezdců. Dravé mládí ve startovním poli zastupují kvalitní formuloví závodníci Vorba a Matzke. Hodně zkušeností s automobilovým sportem mohou nabídnout např.Honzík, Zbožínek a Kusý. Výborně to na dvou kolech (superbike) i s autem (Ferrari) umí Hudeček. O mezinárodní punc cupu se postarají jezdci ze Švýcarska, Slovinska a Polska. Zejména Svýcaři rozhodně nebudou do počtu. Koelliker v posledních letech závodil v evropském poháru cestovních vozů s BMW 320 Schnitzer a Nicolas, který má francouzskou licenci, brázdí západoevropské okruhy s fordem Mondeo Prodrive. Po dnešním testování a zítřejších volných trénincích doplníme i další jména, ale už teď je postaráno o atraktivní podívanou.
Bílé "bavoráky" se na trať Masarykova okruhu vydají ke svým dvěma závodům na 12 kol v sobotu 29.dubna ve 12.20 hod. a v neděli 30.dubna v 9 hod.

Dr.Udo RICHTER: „Jednička je brána…“

Praha 19.dubna 2006


Koncem příštího dne se pojede první závod pohárového seriálu BMW 1 Challenge 2006. Tato bavorská značka má v českém automobilovém sportu silné zastoupení. Stačí připomenout třeba úspěšné vrchaře Otakara Krámského a Roberta Šenkýře, nebo hned několik „emtrojek“ v okruhovém šampionátu. Ale vlastní značkový pohár, to je přece jenom jiná káva. Takže - ještě před startem - je asi na místě i rozhovor s generálním ředitelem firmy AuTec Group a.s., která je generálním importérem BMW v České republice, Dr.Udo Richterem.

 

*BMW a sport, to je široké téma. Formule jedna, mistrovství světa cestovních vozů, nebo třeba dálkové rallye včetně „Dakaru“. Která z těchto aktivit je vašemu motoristickému srdci nejbližší?

 

„A také ještě mistrovství Evropy v závodech do vrchu a nedávné úspěchy na le Mans i další soutěže. Značka BMW a motoristický sport, to jsou spojené nádoby. Nedávám přednost žádné z těchto disciplín. Jsem rád, když jsme vidět všude. Ale jako sportovní fanoušek mám docela rád motocyklové soutěže a a snad nejvíce v životě jsem držel palce Jutě Kleinschmidtové, když s naší motorkou úspěšně zvládla tu nesmírně náročnou Rally Paříž-Dakar.“

 

*V naší zemi, z celkem pochopitelných historických důvodů, převažují malá auta. Takže řadu BMW 1 jste jako importér zřejmě uvítal…

 

to je nase reklama „To ano, ale byl jsem jedním z mála. Mnoho lidí nástup BMW do segmentu malých aut nepochopilo a nepřálo mu. Ale ono není malé auto, jako malé auto. Naše jednička, zejména v případě vozu 130i je obr v trpasličím převleku. Výkon šestiválcového motoru nakonec zaujal i organizátory BMW Challenge natolik, že jej v závodním speciálu používají v prakticky sériové podobě. To beru jako poklonu našemu výrobku. I jako importér „jedničku“ vítám. Je přece jenom cenově přístupnější širším vrstvám zákazníků a je to pro ně jakási vstupní brána do světa BMW. Když si mladý, úspěšný manažer pořídí toto auto a pak stoupá po firemním žebříčku výš a výš, máme pro něj vždy připraven odpovídající „kočár“. A kdo se naučí dobře jezdit z BMW 130i, ten se už nemusí bát žádného auta.“

 

*S tím možná souvisí společný projekt AuTecu a Bervid Prodrive, tedy tréninkové jízdy vašich klientů za asistence závodních jezdců….

 

„Naše kurzy zvané Fahrer-Training jsou vedené speciálně vyškolenými instruktory a patří ke standardní péči o klienty. Ale v souvislosti s pohárem můžeme nabídnout ještě něco více,. než kličkování mezi kužely a nácvik správného zacházení s autem klasické koncepce. Můžeme ukázat a v praxi i nabídnout možnost ověřit si jak velký potenciál tato auta mají. A také co nejdůrazněji požádat jejich uživatele, aby to co se v „bavorácích“ skrývá využívali jen v rámci pravidel silničního provozu. Takové ostré závodní kolo, třeba na mosteckém autodromu, každého rozumného člověka přesvědčí o tom, že jezdit s BMW 130i na plný plyn může opravdu jen dobře trénovaný závodník a na uzavřeném okruhu.“

 

jenom nastartovat*V září se na brněnský Masarykův okruh vrátí mistrovství světa cestovních vozů, ve kterém hrají BMW 320 s bratry Muellerovými, Zanardin, Priaulxem a dalšími jezdci prioritní roli. Zároveň se tam pojede BMW 1 Challenge 2006. To budete na roztrhání…

„Oba tyto seriály pro mě mají svůj půvab hlavně v tom, že divákům se zde představují auta, která jsou na první pohled téměř k nerozeznání od těch sériových. Ovšem vozy z WTTC jsou ve skutečnosti speciály postavené v karosériích cestovních aut. To BMW 130i Challenge má k sérii daleko blíže a přesto je to závoďák ostrý jako břitva. Moc se na ty závody těším a platí to i pro ten vůbec první.“
Takže příští týden, konkrétně 29. a 30.dubna 2006, na brněnském Masarykově okruhu nashledanou.

Mostecký autodrom byl plný „bavoráků"

Most 3. dubna 2006

 

První dubnové pondělí bylo na mosteckém autodromu vyhrazeno pro testování závodních automobilů. Početně však boxy i dráhu jednoznačně ovládly bílé vozy, které jsou připravovány pro start pohárového seriálu BMW 1 Challenge 2006. Testovací jezdci Václav Bervid jun., Filip Salaquarda a nově i „Jara“ Jiřík uvedli do chodu a podrobili první ostré zátěži celkem šestnáct pohárových „stotřicítek“. Od testování prototypu na francouzském okruhu le Luc se změnilo mnohé především na podvozku. Auto dostalo uzávěru diferenciálu a podstatně tvrdší pérování.
Sestavu testovačů posílil "Jara" Jiřík

 

Filip Salaqurda:“Je to pořádný skok kupředu v závodní kvalitě auta. Ta špéra ohromně pomohla. Ještě bych ten podvozek přitvrdil a bude to opravdu dobré. Třílitrový motor – to je pohádka. Ve „vracečce“ na mostecké dráze se jezdí obvykle na dvojku, teď jsem tam nechával třetí rychlostní stupeň a ještě si s tím mohl doslova hrát. Cílová zatáčka je u cesťáků obvykle „trojková“, já jsem ji mohl projet dobře i na čtyřku. A výkonová rezerva v táhlých rovinkách – prostě paráda…“

 

Pochvala od náročného formulového závodníka, který ještě ve Francii nešetřil kritikou, jistě potěší, ale v motoristickém sportu rozhodují stopky. A ty ukázaly, že BMW 130i Challenge by mohla být za srovnatelných podmínek na mosteckém okruhu tak o půl vteřiny na kolo rychlejší než dosud nejrychlejší „pohárovky“ v České republice, tedy vozy z Octavia Cupu…

 


To samozřejmě zaujalo i Matzkeho, Vorbu, Jiráska, Doláka a například i úspěšnou vrchařku Ditu Práškovou, která létá po kopcích s formulí Chevron vybavenou právě dvoulitrovým agregátem BMW. Ti všichni - a ještě mnozí další - se přijeli na nový vůz podívat, vyzkoušet si ho a popřemýšlet, zda by tento pohár nebyl vhodným doplňkem jejich závodního kalendáře…

 


Poprvé na mostecké drázeV době, kdy pohárová auta zakoušela první zatížení, však bylo rušno i na rozlehlém parkovišti autodromu. Také tam bylo k vidění hned několik vozů BMW 1, ovšem s označením BMW Fahrer-Training Au Tec Mobil. Deset českých uživatelů rychlých bavorských „jedniček“ si pod odborným dohledem instruktorů vyškolených přímo v mnichovské továrně vyzkoušelo jak se jejich oblíbené auto umí chovat v extremních situacích a sbíralo zkušenosti s dnes už nepříliš rozšířenou klasickou koncepcí „motor vepředu-hnaná zadní náprava.“ Při té příležitosti si mohli nejen podrobně prohlédnout a osahat silnější bratříčky svých čtyřkolových miláčků, ale svezli se i na pravé sedačce po okruhu, kde jim zkušení závodní jezdci předvedli, jaký že to potenciál jejich auta vlastně mají.

 


Další testování, určené především ke zprovoznění zbývajících 14ti závodních aut je na programu 13.dubna, opět na Autodromu v Mostě.

 

 

 

Aktuálně ze zákulisí

 

Praha 8. března 2006

 

*Přípravy seriálu BMW Challenge 2006 pokračují přesně podle časového harmonogramu. Jen nová kola AEZ, pneumatiky Matador a tlumiče KW chybějí k tomu, aby bylo plně připraveno prvních dvacet závodních speciálů. Dvacítka nedočkavých "bavoráků"

Nic tedy nebrání tomu, aby i „nevěřící Tomášové“ na vlastní oči viděli, že tento seriál opravdu není žádná
iluze. Stane se 3.dubna 2006 na mosteckém autodromu, kde bude tato série závodních „bavoráků“ procházet funkčními testy a zkušební jezdci budou zajíždět motory.

*Prototyp si ještě mezitím „odskočí domů“ do Mnichova, aby technici BMW Motosportu doladili řídící jednotku a dokončili manuál pro sériovou montáž elektroniky. V dílnách a na zkušebně, kde se rodí motory pro formule jedna se náš automobil bude určitě cítit dobře…

Kola AEZ prototypu sluší
*Pokračují i organizační přípravy. Před podpisem je smlouva o podmínkách zářijového závodu na autodromu Grobnik v Chorvatsku, kde bude závod BMW Challenge 2006 zařazen i do přímého televizního přenosu. Ještě výraznější pozice čeká „bavoráky“ na maďarském Hungaroringu (16.-18.6.), protože se akce bude konat pod taktovkou místního importéra značky BMW.V příštích dnech se „šéfové“ seriálu vypraví do Kyjeva, kde se na podpis příslušné smlouvy chystají dva ukrajinští závodníci, ale snahy získat mezinárodní homologaci a s ní i možnost uspořádat další závod seriálu, se ještě nevzdali ani majitelé místního autodromu.

 

Starší novinky